TARİHİ YAPININ VE DOKUNUN BAŞKENTİ SAFRANBOLU

By in
No comments

Sahip olduğu arnavut kaldırımlarla ziyaretçilerine nostaljik bir tat yaşatan Safranbolu, tepeye kurulan tarihi ve mimari yapılardandır. Eskiyi hatırlatan ahşap evleriyle bilinen bu yer, Osmanlı evleri ve Osmanlı mimarisi ile doludur.

Yurt genelinden ve yurtdışından birçok kişiye ev sahipliği yapan Safranbolu, evlerin yapımında kullanılan ahşap ve taşlarla bugüne kadar ulaşabilen ve bulunduğu bölgenin en bilindik tarihi dokularından sadece biridir. Karadeniz bölgesinin tüm doğal güzelliğini barındıran, vermiş olduğu nostaljik ve otantik atmosferinden ötürü gezip görülmesi gereken, gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir yapıttır ( gezilecek yerler )

Eski çarşı adındaki çarşısı ile yine ziyaretçilerini kendine büyüleyen ve oradan bir hatıra almalarını sağlayan çarşısı da vardır. Hem doğal hem de tarihi güzellikleriyle gezinizi unutulmaz kılacak eşsiz yerlerden biri olan Safranbolu, birçok Türk tarihi yapısı gibi UNESCO’nun dünya miraslarından biridir. Gezi yapabileceğiniz mekanlar.

Korunmaya alan bu yerin, ana yapısına göre restore edilmesi de oldukça önemli bir detaydır. Safranbolu tepesine inşa edilen ve Osmanlı’nın son zamanlarını yansıtan Hükümet Konağı, başta kaymakamlık olarak kullanılsa da çıkan bir yangınla kullanılamaz bir hale gelmiştir. Fakat 2006 yılında yeniden restore edilmesi ile, şu an Safranbolu’nun kültür duraklarından biri haline gelmiştir.

Yolunuz Safranbolu’ya düştüğünde, burada yapabileceğiniz aktivitelerden biri mini arabalarla şehirde yapabileceğiniz turlardır. Gezinize eğlence kazandıracak olan bu aktivite, bir firma tarafından golf arabalarıyla sağlanmaktadır gezi rehberi .

Bir başka -en bilindik- aktivite ise Safranbolu’nun tarihini ve yapısını yürüyerek tek tek keşfetmektir. Adımınızı attığınız her arnavut kaldırımında rastlayacağınız bir tarih vardır. Bu eşsiz güzellik, gezmeniz gereken gerçekten önemli ve tarihi yapıyı bolca içinde barındıran yerlerden biridir.